Czy buty na platformie są zdrowe dla naszych stóp?
Każda kobieta w swojej szafie posiada przynajmniej jedną parę butów na obcasie. Szpilki, koturny czy innego rodzaju podwyższenia sprawiają, że nogi stają się optycznie dłuższe i smuklejsze. Jednak czy częste chodzenia z tego rodzaju obuwiu na pewno jest dla nas korzystne?
Wszystko tak naprawdę zależy od właściwego dostosowania obuwia do naszych indywidualnych preferencji. Przed zakupem kolejnej pary butów warto zastanowić się jak często zamierzamy w nich chodzić i czy na pewno dobrze się w nich czujemy. Dla wielu kobiet pierwszym i najważniejszym kryterium jest wygląd butów, jednak warto zadbać także o właściwy wybór pod względem ich funkcjonalności.
O czym warto pamiętać?
Buty na obcasie wciąż cieszą się dużą popularnością wśród kobiet. Obecnie wybór jest ogromny i każda kobieta na pewno znajdzie coś dla siebie. Wybierając buty na wysokim obcasie warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które mogą mieć wpływ na zdrowie naszych stóp, a także kręgosłupa. Uważa się, że nadmierne chodzenie w wysokich szpilkach deformuje kobiecą stopę i negatywnie wpływa na postawę ciała. Jednak chodzenie w zupełnie płaskim obuwiu, także może stanowić zagrożenie dla mięśni naszych nóg oraz kręgosłupa.
Pamiętajmy, że buty muszą być wygodne i idealnie dostosowane do kształtu stopy. W ten sposób będziemy czuć się komfortowo oraz nie doprowadzimy do powstawania nieprzyjemnych konsekwencji, w postaci otarć czy odcisków. Ważny jest także właściwy rozmiar obuwia, szczególnie jeśli chodzi o buty na podwyższeniu. Zbyt ciasne buty mogą prowadzić do puchnięcia stopy, co z kolei prowadzić może do urazów. W za luźnych i niedopasowanych butach jesteśmy narażeni na różnego rodzaje kontuzje.
Zalety i wady butów na platformie
Od kilku sezonów modne są także buty na platformie. Jest to ciekawe rozwiązanie oraz alternatywa dla mniej wygodnych szpilek. Koturny także sprawiają, że noga staje się smuklejsza i optycznie dłuższa, a kobieta zyskuje kilka centymetrów. Jest to doskonała propozycja na letnie miesiące. Sandały na platformie pasują do wielu różnych stylizacji i w różnych okolicznościach.
Jedną z podstawowych zalet butów na platformie jest to, że posiadają one grubą podeszwę, dzięki której kobieta staje się wyższa, a noga nie męczy się tak jak na wąskiej szpilce. Częściowo równoważny obcas sprawia, że stopa lepiej się układa i ciężar ciała lepiej się rozkłada. Masywniejsza podeszwa sprawia, że noga jest lepiej amortyzowana, dzięki czemu nasza stopa jest odpowiednio zabezpieczona.
Buty na platformie nie obciążają stopy, w porównaniu ze szpilkami, które są znacznie niebezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Dzięki lepszemu rozmieszczeniu ciężaru, buty na platformie nie prowadzą do deformacji czy płaskostopia. Ten rodzaj obuwia zmniejsza także ryzyko powstawania tzw. haluksów.
Oczywiście powinnyśmy unikać zbyt wysokich butów na platformie. Sztywna podeszwa uniemożliwia naturalne wyginanie się stopy w trakcie chodzenia, przez co nogi mogą być zbytnio obciążone, co z kolei ma negatywny wpływ na kość śródstopia. Można uniknąć tego problemu wybierając platformy na płaskiej podeszwie, która zapewnia mniejsze obciążenie wywierane na stopę.
Warto przeczytać również
Ostatnimi czasy w opisach aukcji internetowych z obuwiem oraz na stronach sklepów internetowych z butami coraz częściej widzimy słowo „trzewiki”. Czym są te buty?..
Botki damskie to bardzo wdzięczne buty, bo można je założyć zarówno do jeansów, jak i do eleganckiej spódnicy czy kostiumu. W zależności od modelu dają się zestawić..
Zima wielu osobom kojarzy się z takim szarym okresem, w którym nasza garderoba nie prezentuje się najlepiej, ale jest na to sposób. Sposobem tym są dodatki, między innymi..
Wybór perfum to nie lata dylemat. Zapach ten będziemy w końcu nosić przez większość dnia, a także wieczorem. Dodatkowo ładny i przyciągający zapach ma ogromny wpływ na to, jak..
Napisz komentarz
Twój komentarz może być pierwszy!