Strona główna / Perfumy / Jak dobrać perfumy. Poradnik na temat zapachów

Jak dobrać perfumy. Poradnik na temat zapachów

Jak dobrać perfumy. Poradnik na temat zapachów

Wybór perfum to nie lata dylemat. Zapach ten będziemy w końcu nosić przez większość dnia, a także wieczorem. Dodatkowo ładny i przyciągający zapach ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają na inni ludzi, a zwłaszcza…płeć przeciwna. Warto zatem dobrać atrakcyjne perfumy, które zostaną naszym najlepszych przyjacielem.

Perfumy damskie – jak wybrać?

Perfumy należy dobierać do swojej osobowości, gustu i stylu. Co to dokładnie oznacza? To, że na przykład słodkie, dziewczęce perfumy nie będą pasować do poważnej pani urzędniczki, a ciężkie i piżmowe zapachy do uczennicy liceum. Kompozycję zapachową należy zatem potraktować jak swoją najlepszą wizytówkę i do wyboru zapachu podejść poważnie.

Na początek trochę teorii. Każdy zapach posiada swoją budowę, która sprawia, że niektóre nuty zapachowe są w nim dominujące, a niektóre stanowią zaledwie „smaczek”. Każda kompozycja zapachowa składa się z trzech elementów – nut zapachowych, które decydują o tym, czy perfumy są pociągające dla naszych nosów:

  • Nuta głowy
  • Nuta serca
  • Nuta bazy


Nuta głowy to górna nuta zapachowa. Jest to też nuta, którą czujemy od razu po odkręceniu flakonika, dlatego ma ogromny wpływ na naszą decyzję zakupową. Nuta głowy, początkowo intensywna, dość szybko się ulatnia (po kilkunastu minutach).

Nuta zapachowa serca uaktywnia się po kilkunastu minutach od użycia perfum na skórze, łączy pozostałe wonie i tworzy cały bukiet zapachowy. Można ją wyczuć na skórze do dwóch godzin po użyciu.

Ostatnią nutą jest nuta bazy. Jest podstawowa warstwa zapachowa wszystkich perfum, a dzięki specjalnym substancjom dodawanym podczas produkcji woń bazy perfum wyczuwalna jest nawet przez kilka dni.

Jakie perfumy wybrać – rodziny zapachów

Zapachy, które możemy znaleźć w perfumeriach generalnie dzielą się na trzy rodziny zapachów: kwiatowe, owocowe i piżmowe. Bazą perfum kwiatowych może być na przykład róża, konwalia, kwiat ylang-ylang, jaśmin, frezja czy bergamotka. Perfumy z rodziny kwiatowej idealnie pasuję do eleganckich kobiet. Są bardzo kobiece, romantyczne i zmysłowe.

Perfumy z rodziny owocowej to z kolei propozycja dla młodych, energicznych dziewczyn, a także propozycja dla wszystkich na letnie i gorące dni. Podstawą kompozycji są tu najczęściej owoce cytrusowe: mandarynki, cytryna, grejpfrut, ale także ananas, mango.

Ostatnią rodziną są zapachy korzenno-piżmowe, czyli intensywne aromaty przywodzące na myśl Daleki Wschód. To bardzo seksowne i atrakcyjne zapachy przeznaczone na wieczorne wyjścia.